برای ((خوددرمانی با یوگا)) ابتدا باید مطالبی درباره ی  زمان، مکان، شرایط بدنی، لباس و از این قبیل را توضیح دهیم. برای آنکه از یوگا درمانی حداکثر استفاده را ببرید لازم است از اصول و لوازم مربوط به تمرین آن آگاه شودید:

زمان

باوجودی که هنگام صبح، قبل از صبحانه را بهترین زمان برای تمرین یوگا در نظر گرفته‌اند اما می‌توان این تمرین را هنگام عصر یا هر زمان دیگر که معده خالی بوده و انباشته از غذای سنگین نیست، انجام داد. اصل اینست که سه یا چهار ساعت پس از خوردن غذا به تمرین یوگا بپردازد. همچنین بخاطر داشته باشید نیم ساعت پس از آشامیدن آب، چای یا هر نوع آب میوه تمرین را آغاز کنید. هنگام تمرین یوگا بدن باید در حالت معمولی و راحت قرار داشته باشد. باید زمان مناسبی را برای تمرین انتخاب و هر روز یوگا را در ساعت بخصوصی انجام دهید. پس از حداقل پنج یا شش روز تمرین در هفته احساس پیشرفت می‌کنید. به بیماران توصیه می‌شود در بیست و چهار ساعت تنها یک بار اقدام به تمرین یوگا نمایند، مگر آنکه مخصوصاً به بیش از آن تأکید شده باشد.

مکان

یوگا را روی زمین تمرین کنید. از تشک یا تختخواب استفاده نکنید می‌توانید فرش، قالیچه، پتو یا زیرانداز روی کف اتاق پهن کنید.

محل تمرین یوگا باید تمیز و دارای تهویه مطبوع باشد. در آن محل باید به طور مداوم هوای تازه جریان داشته باشد. برای این منظور پنجره‌ها را باز بگذارید. در طی تابستان باید از وسیله ی  خنک کننده (فن) استفاده کنید. اما در زمستان باید از جریان هوای سرد بپرهیزید. اگر در محل تمرین، تهویه ی  هوا انجام می‌شود مطمئن شوید که هوا به اندازه ی  کافی جریان دارد.

سکون

در طی انجام تمرین یوگا ساکت باشید. از هرگونه صحبت، فعالیت ذهنی و حتی گوش کردن به موسیقی اجتناب ورزید. سکوت به حفظ نیرو و در عین حال به دقت عمل در تمرین کمک می‌کند.

استراحت

در یوگا دو نوع استراحت وجود دارد: (الف) استراحت کوتاه و (ب) استراحت طولانی، استراحت کوتاه حدود شش تا هشت ثانیه طول می‌کشد و میان دو دور تمرین آسانا یا بین دو حرکت آسانا انجام می‌شود. کوتاه ترین استراحت شامل دو بار نفس کشیدن در پایان یک دور تمرین حرکتی از یوگا می‌باشد.

استراحت طولانی در پایان همه ی  حرکت‌های آسانا، پرانایاما و حرکت‌های دیگر کریاس که فرد در حالت کشش بدنی انجام می‌دهد، صورت می‌گیرد. اصل کلی، اختصاص یک چهارم زمان واقعی تمرین برای این نوع استراحت می‌باشد. برای مثال اگر کسی بیست دقیقه به تمرین یوگا پرداخت در پایان تمرین باید پنج دقیقه استراحت کند.

بهتر است استراحت به صورت حالت جَسَد انجام شود. کسانی که نمی‌توانند حرکت جسد را انجام دهند باید روی کف اتاق دراز بکشند و در این حالت چشم‌ها را بسته نگاهدارند و بدن را شل کنند و به طور طبیعی تنفس نموده و فکر را بر روی فضایی زیبا مانند باغ، پارک یا دامنه ی  تپه‌ای متمرکز کنند. در این روش ساده ی  استراحت شخص باید چنان احساسی داشته باشد که گویی در آن مکان فرضی هوا را استشمام می‌کند و با تصور بودن در آنجا احساس آرامش و استراحت کند. پس از پایان استراحت باید تا خوردن غذا و یا اقدام به هر کار روزمره ی  دیگر پنج دقیقه تأمل کرد.

لباس

هنگام تمرین یوگا باید کمترین لباس را بر تن داشته باشید. مردان می‌توانند پیژامه و یک زیرپیراهنی و بانوان می‌توانند شلوار معمولی یا شلوار کشی و بلوز بپوشند. در زمستان لباس‌های پشمی سبک برای تمرین یوگا مناسب است.

حمام

اغلب این پرسش وجود دارد که آیا حمام قبل از یوگا بهتر است یا بعد از یوگا. برای آن دسته از افرادی که هنگام صبح یوگا انجام می‌دهند حمام کردن قبل از اجرای تمرین ضرورتی ندارد. در این هنگام به خود شخص بستگی دارد که قبل یا بعد از تمرین حمام کند. برای گرفتن حمام آب گرم باید بعد از تمرین پانزده دقیقه تأمل کرد. بسیاری ترجیح می‌دهند بعد از حمام به تمرین یوگا بپردازند زیرا حرکات آسانای خاصی وجود دارد که پس از حمام بهتر انجام می‌شوند و احساس پاکیزگی و سلامت به انسان می‌بخشند.