راز درمان

گروه خون O

برنامه غذایی برای گروه خونی O

شکوفایی گروه خونی O در تمرینات بدنی و پروتئین حیوانی است. زنجیره ی گوارشی در میان تمامی افراد دارای گروه خون O حفظ خاطره دوران کهن است .پروتئین بالا درتنوع غذایی شکارچیان اولیه و فعالیتهای بدنی فوق العاده ایشان ، انسانهای ابتدایی را در موقعیت معتدل کتوز قرار داده بود ؛ شرایطی که در آن متابولیزم ( سوخت و ساز)بدن تغییر می یابد. سوخت و ساز بدن به معنای تبدیل پروتئینها و چربیها به کتون هاست . ، که به جای قند سعی در ثابت نگاه داشتن سطح گلوکز ها دارند .ترکیب کتوزها و فقدان کالری به اضافه ی فعالیتهای مداوم بدنی ، دستگاه ضعیف و نازک اندام بدن شکارچیان اولیه را تشکیل می داد و این کلید بقای نژاد بشر بود . امروزه پیشنهادات رژیم غذایی عموماً مصرف مقدار زیاد پروتئین حیوانی را ترغیب نمی کنند، زیرا ثابت شده است که اشباع چربی در بدن عامل خطرناکی در ابتلا به امراض قلبی و سرطان می باشد ؛ البته در حال حاضر بدن اکثر مصرف کنندگان گوشت ، مملو از چربی و دارای آثار فاسد کننده ناشی از استفاده ی بیش از اندازه ی هورمونها و آنتی بیوتیکهاست . هنگامی که درباره ی مصرف کنندگان امروزی گوشت صبحت می کنید، می توانید معنای ناخجسته عبارت « شما همان چیزی هستید که می خورید » را به کار برید .امروزه خوشبختانه گوشتهایی با منبع سالم و سازمان یافته ؛ همچنین گوشت مرغ به مقدار فراوان و متنوع در دسترس است . موفقیت دارندگان گروه خونی O منوط به استفاده از انواع گوشتهای سالم قرمز و سفید است .

افراد دارای این گروه خون – برعکس سایرگروهها – قادر به استفاده ی مثبت از لبنیات و غلات نمی باشند، زیرا سیستم گوارشی آنان هنوز با این گونه اقلام غذایی سازگاری کامل ندارد .علاوه بر این ، شما مجبور نیستید یک کاسه بلغور و یا یک لیوان شیر را حتماً میل نمایید. چنین خوراکیهایی سالها بعد وارد زنجیره ی (تاریخی ) غذایی – برای مصرف و بقای انسان – شدند.

 

تعداد فراوانی از انواع سبزیجات برای دارندگان گروه خون O در دسترس است که می­توانند جزء تشکیل دهنده رژیم غذایی این گروه باشند. اگرچه شما نمی­توانید به سادگی تمام سبزیجات را میل نمایید زیرا برخی از آنان ایجاد مشکلات جدی می­کنند. به عنوان مثال گروه خاصی از سبزیجات مانند کلم یا کلم فندقی (بروکل)، گل کلم و یا برگ تازه خردل می­توانند در ترشحات غده تیروئید اختلال ایجاد کنند که جزو مشکلات دارندگان گروه خونی Oاست. برخی از سبزیجات برگ­دار مانند کلم پیچ، کلم برگ، بروکلی و اسفناج به دلیل غنی بودن از ویتامین K برای گروه خون O بسیار مناسب هستند. ویتامین  دارای مزیت فوق العاده و منحصر به فرد کمک در جلوگیری از لخته شدن خون را دارد و از آنجایی که دارندگان این گروه خونی همانطور که قبلا اشاره کردیم با مشکل لخته شدن خون مواجه هستند برای رفع این نقیصه به این ویتامین احتیاج دارند. از سوی دیگر گیاهانی چون آلفافا و یا کپک قارچهای خوراکی و زیتون حاوی مواردی می­باشند که باعث تحریک سیستم گوارشی می­شوند و ایجاد حساسیت می­نمایند. تمامی این خوراکیها برای گره خون O مضر است زیرا این گروه خونی توانایی هضم آنان را ندارد. سیب­زمینی و بادمجان نیز به دلیل دارا بودن لکتین موجود در الیاف خون می توانند تولید التهابات روده­ای در دارندگان این گروه خونی نمایند تمامی افراد دارای گروه خون O نیز می­بایست از خوردن ذرت پرهیز نمایند زیرا لکتین ذرت در تولید انسولین اثر می­گذارد و غالبا موجب بیماری قندی و یا چاقی می­شود. لازم به ذکر است که اگر شما دارای گروه خون O هستید و مشکل اضافه وزن و یا سابقه بیماری قند در فامیل دارید می­بایست جدا از خوردن ذرت پرهیز نمایید.

در مورد گوچه فرنگی که دارای مقادیر بالایی لکتین و در مسیر گوارشی تمام گروههای دیگر خونی ( B و A ) تولید چسبندگی می­کند در گروه خون O جزو خوراکیهای بی اثر بوده و دارندگان گروه خونی  می­توانند از آن میل نمایند.

 

انواع سبزیجات قابل پرهیز:

آواکادو

انواع کلم (سفید، قرمز و غیره...)

گل کلم

ذرت

بادمجان

زیتون سیاه

زیتون یونانی

زیتون اسپانیایی

جوانه آلفافا

خردل سبز

قارچ اهلی

 

تعداد بسیاری از انواع میوه در رژیم غذایی گروه خون O موجود هستند. یا وجود اینکه میوه­جات  حاوی مقادیر قابل توجهی الیاف، ویتامین و مواد­معدنی می­باشند اما خاصیت دیگر آنان جایگزینی فوق­العاده­شان به­جای نان و انواع رشته، ماکارونی و کیک در رژیم غذایی گروه خون O است.

اگر شما به­جای یک تکه نان یک عدد میوه میل نمایید سیستم گوارشی شما واکنش بهتری نشان خواهد داد ضمن اینکه به تناسب اندام خویش نیز کمک کرده­اید.

ممکن است تعجب کنید هنگامی که بسیاری از میوه­های مورد علاقه­تان را قابل پرهیز بیابید و نمونه­های عجیب آنها را بسیار سودمند ببینید. انوع آلو، گوجه و انجیر برای گروه خون شما بسیار سودمند است به دلیل اینکه اصولا میوه­هایی که دارای پوست قرمز تیره و یا آبی و بنفش باشند دارای خاصیت ایجاد واکنش قلیایی بیشتری نسبت به واکنش اسیدی در زنجیره گوارشی می­باشند. سیستم گوارشی افراد دارای گروه خون O دارای اسید بالاست و بدین سبب نیاز به توازن با ایجاد واکنش قلیایی دار تا باعث کاهش احتمال ایجاد زخم و ناراحتیهای دیواره معده شوند. با این وجود تنها به دلیل اینکه نوعی میوه دارای خاصیت قلیایی است نمی­تواند برای شما مناسب باشد. انواه هندوانه، خربزه و طالبی به عنوان مثال قلیایی می­باشند اما در عین حال حاوی مقادیر بالای کفک نیز هستند که گروه خون O نسبت به آن حساسیت مسلم دارد. بنابراین در خوردن اینگونه میوه­جات باید حفظ تعادل کرد و از طالبی، گرمک و خربزه سفید کاملا اجتناب کنید. از سوی دیگر مرکبات (پرتغال و نارنگی) و همچنین توت فرنگی از آن جهت که حاوی اسید زیاد می باشند نیز جزو اقلام قابل پرهیز هستند.

گرپ فروت با وجود اینکه اسید بالایی دارد اما می­توان به­طور متعادل از آن استفاده کرد زیرا پس از هضم حالت قلیایی بروز می­دهد. اکثر انواه توت بجز توت سیاه  که حاوی لکتین بخصوصی می­باشد که سیستم گوارشی گروه خون O را ملتهب می­کند بلامانع است. افراد دارای گروه خون O حساسیت فوق­العاده­ای نسبت به نارگیل و انواع فرآورده­های آن دارند. دقت کنید که هنگام خرید انواع محصولات تهیه شده از نارگیل از روغن آن اجتناب نمایید. روغن نارگیل سرشار از چربی است و کمترین فاقد تغذیه ای را برای این گروه خونی دارد.

 

میوه­جات بسیار سودمند:

انجبر خشک

انجیر تازه

آلوسیاه

آلو و گوجه­قرمز (برقانی)

آلوچه

 

میوه­جات قابل پرهیز:

نارگیل

طالبی

گرمک

پرتغال

نارنگی

توت فرنگی

موزسبز

راز درمان 

به علت خاصیت قلیایی گروه خون O استفاده از عصاره سبزیجات بر عصاره انواه میوه برتری دارد. اگر شما آبمیوه می­نوشید سعی کنید از انواع کم شیرین استفاده نمایید. از آبمیوه­هایی که دارای شیرینی زیاد هستند همچون آب­سیب و یا خوشاب آن پرهیز نمایید. آب آناناس خصوصا می­تواند در جلوگیری از جمع شدن آب در بدن و ورم موثر واقع شود که هردوی این عوامل اضافه وزن را به همراه خواهند داشت. گیلاس سیاه نیز به دلیل حاصیت قلیایی بالای خود از جمله عصاره­های مفید است.

 

انواع عصاره و مایعات بسیار سودمند:‌

خوشاب گیلاس

خوشاب و آب آناناس

خوشاب گوجه

 

انواع عصاره و مایعات قابل پرهیز:

آب سیب

خوشاب سیب

آب کلم

آب پرتغال

 

نوشیدنی­های گیاهی

پیشنهادات مبنی بر استفاده از انواه نوشیدنیهای گیاهی منوط به مجموع اطلاعاتی است که باعث ایجاد ناراحتی در این گروه خونی می­شود. در واقع استفاده از انواع نوشیدنی­های گیاهی به منزله راهی برای بازیافت قدرت شما در ضعف­های عمومی­تان است. برای گروه خونی O تاکید اولیه استفاده از عصاره گیاهانی است که باعث تسکین سیستم گوارش و ایمنی بدن می­شوند مانند گیاهانی همچون سوسنبر (نوعی پونه)، جعفری، گل سرخ و سارساپاریلا.

از طرف دیگر گیاهانی مانند آلفافا، ریشه باباآدم و الیاف ذرت باعث تحریک سیستم ایمنی بدن شده و مشکل خاص دارندگان گروه خونO یعنی غلظت خون را سبب می­شود.

 

نوشیدنی­های گیاهی بسیار سودمند:

علف نخودی

شنبلیله

زنجفیل

میوه رازک

توت قرمز

جعفری

نعناع

گل سرخ

سارساپاریلا

 

نوشیدنی­های گیاهی قابل پرهیز:

آلفافا

صبر زرد

ریشه باباآدم

جنتیانا (گل سپاس)

گیاه سنا

برگ توت­فرنگی

شبدر قرمز